Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Radviliškyje įsikūrusiems ukrainiečiams – galimybės įsitvirtinti Lietuvoje

Ukrainoje prasidėjus karui, ukrainiečiai paliko savo gimtą šalį ieškodami saugaus prieglobsčio. Dauguma tikėjo, kad gimtas vietas palieka laikinai, kad visas šis košmaras greitai baigsis, o jie galės ramiai ir saugiai toliau kurti savo gyvenimus Ukrainoje. Deja, intensyvus ir žiaurus karas Ukrainoje tęsiasi jau antrus metus. Dažno kitoje šalyje įsikūrusio ukrainiečio niekas savo šalyje nebelaukia. Namai sugriauti, giminės ir artimieji, jei ir liko Ukrainoje, grįžti nesiūlo. Ne vienas svečioje šalyje įsikūręs ukrainietis bando integruotis į kitos šalies gyvenimą, įsidarbina, leidžia vaikus į švietimo įstaigas ir tiesiog gyvena ramų, saugų gyvenimą, kiek tai įmanoma praradus pagrindą po kojomis savo šalyje.

Ne išimtis ir Radviliškis. Čia taip pat saugesnio gyvenimo ieško nemažai ukrainiečių. Jau tapo įprasta parduotuvėje, įtaigose, mokyklose ir darželiuose girdėti ukrainiečių kalbą. Žinoma, jiems dirbant Radviliškio įstaigose, parduotuvėse, teikiant įvairias paslaugas prireikia ir lietuvių kalbos, ir bendro supratimo apie lietuvių kultūrą, papročius. Įsitvirtinant darbo rinkoje, jiems reikia įgyti įvairių gebėjimų, kurių neturėjo, pvz., išmokti vairuoti.

Įgyvendinamas integraciją palengvinantis projektas

Suprasdami, kad karo pabėgėliams reikia pagalbos integruojantis į visuomenę, Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyrius parengė ir įgyvendina projektą „Pabėgėlių iš Ukrainos priėmimas ir ankstyva integracija“.

Lėšų šiam projektui skyrė Radviliškio rajono savivaldybė pagal LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įgyvendinamą projektą „Pabėgėlių iš Ukrainos priėmimas ir ankstyva integracija“, finansuojamą iš Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo priemonės „Pagalba ekstremaliosios situacijos atveju“ lėšų. Pasak projekto rengėjos Radviliškio r. sav. ŠSPC SJNUS vedėjos Ritos Vaigauskienės, dviem šio projekto įgyvendinimo etapais karo pabėgėliai mokosi lietuvių kalbos, lanko B kategorijos vairuotojų kursus, jiems suorganizuotos dvi ekskursijos po Lietuvą, sutiekta galimybė mokytis keramikos paslapčių.

Ukrainiečiams – ir rimti mokslai, ir pramogos

B kategorijos vairuotojų kursus lanko 13 ukrainiečių. Teorijos dėstymo dalis jau pasibaigė, šiuo metu ukrainiečiai pagal individualų grafiką su instruktoriais gludina praktinio vairavimo įgūdžius Šiaulių miesto gatvėse.

Lietuvių kalbos pradmenų kursus lanko per 20 ukrainiečių. Vieniems tie kursai – galimybė išeiti ir pabendrauti su žmonėmis, kitiems – tiesioginis bilietas į darbo rinką. Juk darbdaviui visada labiau reikalingas valstybinę kalbą mokantis ir susikalbėti su klientais gebantis darbuotojas. Baigus kursus, juos lankiusiems ukrainiečiams bus išduotas pažymėjimas. Žinoma, jis neatstos egzamino, bet suteiks pasitikėjimo kursus lankiusiam ukrainiečiui.

Su keramikos paslaptimis susipažinti panoro keletas ukrainiečių moterų. Jos kursuose išmoks dirbti su moliu, susikurs įvairių molio dirbinių, keramikinių papuošalų. Šis užsiėmimas – tai ir galimybė pabėgti nuo sudėtingos realybės, ir galimybė įgyti naujų gyvenime galbūt praversiančių įgūdžių. Pasak R. Vaigauskienės, ukrainiečiams buvo pasiūlyta mokytis ir vilnos vėlimo amato paslapčių, bet šia veikla susidomėjo tik dvi moterys, tad šių kursų atsisakyta. „Žinoma, gal labai daug veiklų vienu metu pasiūlėme Radviliškyje įsikūrusiems ukrainiečiams, savaitė turi tik penkias darbo dienas, o jei jie įsitraukė į projekto veiklas, tai du kartus per savaitę lanko lietuvių kalbos kursus, mokosi vairuoti ir dar keramikos kursai. O juk jie juk dar ir dirba“, – kalbėjo R. Vaigauskienė.

Labai didelę paklausą turėjo ekskursijos po Lietuvą. Jei Į Vilnių, Trakus ir Kernavę vyko beveik 50 ukrainiečių, tai į vienos dienos ekskursiją į Lietuvos jūrų muziejų, delfinariumą ir Klaipėdą jau vyko du pilni autobusai Radviliškyje gyvenančių ukrainiečių.

Tikimasi paramos ir kitais metais

R. Vaigauskienė sakė, kad projekto veiklų, atsižvelgiant į suteiktą finansavimą, numatyta iki naujų metų. „Labai tikiuosi, kad projektas nebus vienkartinis, kad motyvacijos ukrainiečiams dalyvauti jiems siūlomose veiklose pakaks dar ilgam“, – sakė ji ir optimistiškai nusiteikusi vylėsi, kad naujoms veikloms taip pat bus skirta lėšų.

Radviliškio r. sav. ŠSPC SJNUS informacija ir nuotraukos

Skip to content