Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Trijų rajonų senjorai širdimi prisilietė prie M. K. Čiurlionio kūrybos

„Reikia turėti šviesos su savimi…“, – kažkada sakė lietuvių tautos genijus Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Ir tikra tiesa. Jei pats nespinduliuosi, nešviesi, niekuo nesidomėsi, būsi niurzga, tokį tave – tamsų, užsidariusį ir neįdomų – ir matys aplinkiniai, tokį tamsos lauką aplink save kursi. Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centras, Joniškio rajono švietimo centras ir Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo centras, vedini bendro tikslo suteikti rajonų Trečiojo amžiaus universitetų lankytojų kasdienybei naujų spalvų, keliems mėnesiams susibūrė įvairioms bendroms veikloms, kurias lydėjo šviesa, juokas ir teigiamos emocijos.

Kūrybos ir sveikatingumo stovykloje „Miško simfonija“ Radviliškio, Joniškio ir Pakruojo trečiojo amžiaus universiteto lankytojai išbandė miško maudynes – iš Japonijos kilusią kūno ir sielos sveikatinimo praktiką. Nuotr. autorė Asta Zavadskienė

Senjorai tapė ant šilko, sportavo, stovyklavo, drauge rankomis šildė molį, dalyvavo miško maudynėse, pynė žolynus, per teatrinius pratimus bandė prisijaukinti patiriamas emocijas, su psichologe aptarė žiūrėtą biografinę dramą  apie Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gyvenimą „Laiškai Sofijai“ (režisierius Robertas Mullanas), susipažino su M. K. Čiurlionio kūryba ir jo įkvėptais projektais, tokiais kaip režisierės Kristinos Buožytės sukurtu virtualios realybės filmu „Angelų takais“. Visos šios veiklos palietė jose dalyvavusių senjorų sielas, atvėrė širdis.

Senatvė nelygu vienatvei

Teatro užsiėmimai senjorams padėjo išlaisvinti emocijas, atitolinti vienatvę. Nuotr. autorė Donata Tverskienė

Trijų rajonų senjorus bendroms veikloms subūrė projektas „Reikia turėti šviesos su savimi“/M. K. Čiurlionis“. Jo koordinatorė Živilė Laurutienė, Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus metodininkė-projektų koordinatorė, teigia, kad šiandien vyresnio amžiaus žmonės patiria nemažų iššūkių, juos vargina nerimas, vienatvė, užsidarymas namuose, nenoras dalyvauti viešame gyvenime, visuomeninėse veiklose. „Tikiuosi, kad senjorai, dalyvavę  projekto veiklose, suprato esantys reikalingi, ne vieni, išmoko įvairių būdų, kaip susitvarkyti su patiriamu nerimu, vienatvės jausmu. Juk kuo žmogus aktyvesnis, kuo labiau domisi aplinkiniu pasauliu, įsitraukia į meno ir laisvalaikio veiklas, tuo jo emocinė sveikata geresnė. O jei emocinė sveikata geresnė, tai ir fiziškai žmogus geriau jaučiasi, jis yra psichologiškai atsparesnis“, – sakė ji.

Eilėraščiuose – išlaisvintos emocijos, širdyse – džiaugsmas

Akimirka iš tapymo ant šilko užsiėmimų „Šilkinė skarelė: M. K. Čiurlionio kūrybos interpretacijos“. Nuotr. autorė Irmina Savickienė

Kad menas turi terapinę, išlaisvinančią galią, liudija ir po užsiėmimų gauti eilėraščiai, kuriuos parašė projekto veiklose dalyvavusi senjorė Gražina. Juose – emocijų, kurias ji patyrė užsiėmimuose, gama: nuo nerimo, liūdesio iki ramybės, nuo besiblaškančios širdies – nėrimas į naujus tikslus. Pasak Ž. Laurutienės, ne vienas senjoras po užsiėmimų ar renginių dėkojo projekto koordinatoriams už suteiktą galimybę išeiti iš namų, pasijusti visaverčiu visuomenės nariu. „Jei esi vienišas, jei kamuoja nerimas, reikia veikti, būti aktyvesniam“, – sakė ji.

„Manau, kad projekto tikslas pasiektas. Užsiėmimai ir įvairiausios kūrybinės veiklos padėjo senjorams atpažinti patiriamas emocijas, išreikšti jas, neužsidaryti patirtų išgyvenimų savo viduje, tai matome anketose, kuriose – nesuvaidinti jausmai“, – vertindama projekto veiklas, kalbėjo Ž. Laurutienė. Pasak jos, senjorų užpildytos PSO (5) geros savijautos vertinimo apklausos parodė, kad dalyvavimas įvairiose kūrybiškumą skatinančiose veiklose, tokiose kaip tapyba ant šilko, teatro užsiėmimai, gerina senjorų emocinę savijautą. Po tapymo ant šilko veiklų Joniškio senjorų emocinė savijauta pagerėjo 26,7 balo, Pakruojo – 13,6, Radviliškio – 10,2 balo, o po teatro užsiėmimų – Joniškio – 27,2, Pakruojo – 11,1, Radviliškio – 15,7 balo.

Įgyvendintas projektas pasiekė savo tikslą stiprinti Radviliškio, Pakruojo ir Joniškio rajonų senjorų psichologinio atsparumo įgūdžius bei socialines-emocines kompetencijas, pasitelkiant kultūros ir meno intervencijas. „Projekto tikslas skamba labai sudėtingai, o jo esmė labai paprasta – nepalikti senjorų namuose vienų su savo rūpesčiais, liūdesiu, vienatve, pakviesti juos bendrauti, susiburti, susirasti  naujų draugų ir drauge eiti  gražaus senėjimo keliu“, – sakė ji.

Baigiamasis projekto renginys sukvietė daugiau nei 270 Šiaulių apskrities TAU universitetų lankytojų. Nuotr. autorė Donata Tverskienė

Projekto veiklas pristatantis renginys subūrė daugiau nei 270 senjorų iš Šiaulių apskrities rajonų, o aktyviai projekto veiklose dalyvavo, išlaisvino savo emocijas, sveikatino kūną ir sielą apie 300 senjorų iš Radviliškio, Joniškio ir Pakruojo TAU.

Projektas „Reikia turėti šviesos su savimi…“ /M. K. Čiurlionis/ finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo, kurį administruoja Sveikatos apsaugos ministerija, lėšomis. Projektą įgyvendina Radviliškio r. sav. švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyrius.

Radviliškio r. sav. švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus informacija

Skip to content