Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Radviliškio rajono TAU lankytojų išvyka į Kėdainių kraštą

Radviliškio trečiojo amžiaus universiteto lankytojai savo žinių bagažą papildo lankydami paskaitas, susirinkdami sveikos gyvensenos, dailės užsiėmimuose, patys ruošdami pranešimus. Kol šalyje siautėjo Covid-19 pandemija, susitikdavome rečiau arba bendraudavome nuotoliniu būdu. Universiteto gausiausiai lankoma veikla – turizmas. Nuotoliniu būdu šiemet pabuvojome Islandijoje, Kipre, Kretoje, Sicilijoje. Lektorės ne tik rodė skaidres, bet ir dalijosi patirtais įspūdžiais ir jausmais.

Sušilus orams, gausus būrys senjorų išsiruošė Kėdainių link. Kėdainiai – vienas seniausių Lietuvos miestų. Pirmą kartą paminėtas 1372 m. Livonijos kronikoje. Pirmasis savininkas – Radvila Astikaitis, o nuo 1614 m. priklausė Kristupui Radvilai. Radvilos Kėdainius valdė 290 metų. Miestas garsėjo kaip daugelio tautų (lenkų, rusų, vokiečių, žydų, škotų), įvairių tikėjimų (stačiatikių, katalikų, evangelikų reformatų ir liuteronų) ir kultūros buveinė. Buvome nustebinti charizmatiškųjų senųjų Kėdainių žavesio Rotušėje. Buvusioje prekybos aikštėje 2006 m. pastatytas paminklas Radviloms. Dariaus ir Girėno gatvėje dvidešimt aštuonių metrų minaretas karams su turkais atminti. Pabuvojome Radvilų muziejuje, Evangelikų reformatų ir Šv. Juozapo bažnyčiose, Džiazo gatvėje, pavaikščiojome senamiesčio gatvelėmis.

Pavasariškai saulėtą dieną nuvykome į Skinderiškio dendroparką, kuris žaliuoja jau 50 metų. Čia įveisti trijų žemynų – Europos, Azijos ir Šiaurės Amerikos vidutinio klimato juostoje paplitę sumedėję augalai. Dar 1974 m. buvo planuojama įveisti 674 rūšių sumedėjusius augalus: 206 rūšių medžių, 438 krūmų ir 30 lianų rūšių. Taip pat pateiktas 69 rūšių daugiamečių žolinių dekoratyvinių augalų asortimentas. Dendroparko ekspozicijų apžiūrai suprojektuoti 3 maršrutai. Šį parką įkūrė A. K. Kaltenis, dirbęs buvusiame Pajieslio kolūkyje eiguliu. Sėklos augalų sėjinukams keliavo iš įvairių kampelių, nuo Karaliaučiaus iki Južno Sachalinsko ir nuo Kolos iki Pamyro.

Parkui plečiantis, į pagalbą atėjo Kėdainių miško pramonės ūkio specialistai ir darbuotojai, Kėdainių žemės ūkio valdybos miškininkai, vadovaujami J. Girino. Už titanišką darbą, parko sukūrimą ir išpuoselėjimą K. Kalteniui 1993 m. paskirta V. Adamkaus premija. Medžių sodintojų knygoje rašoma: „Kas myli medį, tas myli Lietuvą“. Dabar parke auga 1300 rūšių, porūšių ir veislių medžių, krūmų, lianų. Iš jų apie 150 spygliuočių ir 1150 lapuočių. Dendroparke galima pamatyti apie 350 augalų rūšių iš Tolimųjų Rytų, Kinijos, Korėjos, Japonijos. Apie 250 rūšių atgabenta iš Šiaurės Amerikos, nemažai iš Europos ir Kaukazo.

Eidami pažintiniu taku, sužinojome, kad čia auga net 50 rūšių klevų, 20 rūšių ąžuolų, tiek pat liepų, daugiau kaip 20 rūšių šermukšnių. Nustebino gausi baltai pražydusių magnolijų kolekcija… Skinderiškio dendroparko augalų sąrašas kasmet keičiasi. Parką puošia daug medžio skulptūrų. Ir nors balandį daugelis augalų dar nepražydę, įspūdis neaprašomas. Kiek padaryta! Kaip mylėta, kaip rūpintasi, kad pajustum esąs laimės saloje…

Grožį kuriančių suradome ir Pelėdnagių gyvenvietėje. Čia gyvena entuziastingi, savo kraštą mylintys žmonės. Parašytas gyvenvietės gražinimo projektas, surasta lėšų ir rėmėjų jo įgyvendinimui, sutelkti žmonės darbams. Tuo džiaugėsi kelionėje mus lydėjusi bendruomenės pirmininkė, ilgametė pedagogė. Čia ne tik gėrėjomės gausybe pelėdų skulptūrų, bet ir sprendėme galvosūkius, šaudėme iš lankų, ėjome poromis “slidėmis”. Bendruomenės namuose vaišinomės “pelėdų kiaušiniais”, skanavome morkų, obuolių ir varškės pyragų, gėrėme gilių kavos, žolelių arbatos, klausėmės vietinių muzikantų atliekamų širdžiai mielų lietuviškų dainų.

Ši diena – jausmo ir bendrystės diena. Skirstėmės su viltimi, kad dar ne kartą būsime pakviesti į įdomius renginius, paskaitas, užsiėmimus, ekskursijas. Juk mes, senjorai, atėjome ne senti, o gyventi!

Radviliškio r. TAU lankytoja Janina Kaučikienė

 

Skip to content